Lawenda na balkonie – jak pielęgnować i jak przezimować lawendę na balkonie?

Lawenda jest zwłaszcza dobra na balkon, gdyż po pierwsze, odpowiednio radzi sobie ze słońcem oraz wiatrem, a po drugie, jest dostępna również w małych rozmiarach – od odpowiednich do skrzynek balkonowych, po większe, do siania samodzielnie w doniczkach. Pędy kwiatostanowe lawendy rosną pionowo, zatem nie zajmują dużo miejsca, dostarczając przy tym multum koloru oraz aromatu. Ładnie wygląda połączenie rozmaitych lawend tak, aby odcienie powoli przechodziły od najjaśniejszego do ciemnego.

Lawenda- formy oraz charakterystyka

Lawenda dotarła w polskie strony z obszarów basenu Morza Śródziemnego. Owa wspaniała roślina należy do grupy jasnotowatych, natomiast wielkie gremium amatorów zbiera zwłaszcza ze względu na piękne kwiatki oraz wyjątkowy zapach. Do grona lawend kwalifikuje się mnóstwo różnych form, jakie różnią się od siebie zwłaszcza budową oraz barwą kwiatów oraz liści. We współzależności od odmiany, liście lawendy mogą przyjmować szarawo-zielone odcienie, kwiatki tymczasem mogą przyjmować od barw jasnoniebieskich, przez liliowe oraz bardzo purpurowe.

Jak hodować lawendę w donicy?

Jeżeli masz więcej wytrwałości oraz ogrodniczą żyłkę, możesz spróbować zasiać lawendę, chociaż musisz pogodzić się z tymże, iż zakwitnie dopiero w następnym roku. Wysiewu można wykonać w marcu czy kwietniu, po poprzednim przechłodzeniu nasion – poprzez czas 2 miesięcy powinny być w temperaturze 0-3°C. Są dwa rodzaje siewu lawendy. Możesz podzielić po jednym ziarnku do niewielkich donic czy w większej doniczce postawić parę nasion oraz po podrośnięciu siewek podzielić je do rozmaitych zbiorników.

lawenda na balkonie jak zimować

Lawenda w domu – wskazówki pielęgnacji

Lawenda nie lubi cienia i zbyt dużej wilgotności. Roślinę należy podlewać 1-2 razy w tygodniu, uważając, by jej nie przelać. Zniesie ona małe przesuszenie podłoża, natomiast nie można dopuścić do pełnego wyschnięcia gleby. Nawożenie występuje od kwietnia do lipca, co 2 tygodnie – najlepiej nawozem płynnym.

Co zrobić z lawendą w donicy przed zimą

W Polsce dostępnych jest parę rodzajów lawendy, z jakich szczególnie popularne są: lawenda wąskolistna oraz lawenda francuska. Latem, przy zagwarantowaniu dobrej pielęgnacji, obie radzą sobie u nas dosyć dobrze, jednak zimę w gruncie może przetrwać jedynie lawenda wąskolistna (niezbędne jest pokrycie krzewinek np. powłoką liści). Cięższe jest zachowanie poprzez zimę lawendy uprawianej w donicach. Jeżeli mamy ogród czy działkę, możemy roślinę wraz z doniczką zadołować w gruncie oraz ochronić na zimę (identycznie, jak pozostałe krzewinki ogrodowe). Jeżeli natomiast nie mamy takiej możliwości, musimy poradzić sobie inaczej – lawenda na balkonie poradzi sobie podczas zimy, gdy donicę obłożymy sowicie kartonami bądź trocinami, a samą krzewinkę zakryjemy folią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *