Rośliny idealne na żywopłoty – czyli jak odgrodzić się od sąsiada roślinami

Jednym z podstawowych powodów, dla których ludzie wyprowadzają się do domu za miastem, jest potrzeba prywatności. Chęć spędzania czasu z dala od miejskiego zgiełku, w ogrodzie, w ciszy i spokoju. Jednak by ogród był oazą, należy odgrodzić się od sąsiada roślinami. Najlepszym sposobem jest posadzenie żywopłotu, który ochroni nie tylko przed wzrokiem sąsiadów, ale także przed hałasem i kurzem z drogi. Które rośliny są idealne na żywopłoty?

Żywopłoty zielone cały rok – jak odgrodzić się od sąsiada roślinami?

Wybór roślin do stworzenia zielonej ściany nie jest łatwy. Nic nie dzieje się samo i o żywopłot tak samo, jak o inne rośliny musimy dbać. Niektóre gatunki jednak wymagają mniej a inne więcej troski.

Jedną z roślin zimozielonych, która idealnie nadaje się na żywopłoty, jest cis pospolity. Jego zwarta struktura sprawia, że wspaniale nadaje się na ścianę, którą możemy odgrodzić się od sąsiada. Wadą jednak jest to, że rośnie dość wolno i na pożądany efekt przyjdzie trochę poczekać.

W dalszej kolejności mamy żywotnik, który należy do rodziny tuj. To rośliny idealne na żywopłoty ze względu na bardzo gęstą i zwartą strukturę. Dodatkowo nie wymagają dużej opieki ani specjalnych warunków glebowych a oprócz tego są bardzo odporne na mrozy.
Bardzo elegancką, zimozieloną rośliną jest bukszpan. Tworzy piękne przegrody, ale wzrost tej rośliny jest bardzo wolny i na żywopłot odpowiedniej wysokości trzeba czekać nawet kilka lat. Dlatego bardziej nadaje się na niższe formacje.
Rośliną, dzięki której odgrodzimy się od sąsiada, jest grab. Może osiągnąć wysokość nawet 4 metrów, tworząc mocny i zwarty zielony płot. Jest również odporny na mróz i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Niektóre gatunki gubią liście, ale dopiero wczesną wiosną.

jak odgrodzić się od sąsiada roślinami

Inne rośliny idealne na żywopłot

Nie wszystkie rośliny, z których można formować żywopłoty, zachowują liście przez cały rok. Kiedy wykorzystamy gatunki pozbywające się listowia, przegroda oddzielająca nas od sąsiada, na jakiś czas stanie się bardziej ażurowa.
Wśród takich roślin znajduje się ligustr, który gubi liście, kiedy nadchodzą duże mrozy.
Bardzo szybko rosnącą i dającą wspaniałe efekty rośliną jest wiąz, a szczególnie jego odmiana Wiąz Turkiestanu. Potrafi przyrastać ponad 1 metr w ciągu jednego roku. Niestety już w czasie lekkich przymrozków traci wszystkie liście.

Inne sposoby odgrodzenia

Oprócz wyżej omówionych roślin zachowujących zieleń cały rok, na żywopłoty nadają się: ostrokrzew, bluszcz irlandzki, a nawet nasz rodzimy świerk pospolity.
Kiedy chcemy odgrodzić się od sąsiada roślinami, możemy także posadzić szpaler drzewek lub krzewów. Bardzo dobrze do tego celu nadają się popularne tuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *