Jakie rośliny podlewać drożdżami? Poradnik

Uprawa roślin nawet amatorska wymaga nabycia specjalistycznej wiedzy na temat tego, jak o nie odpowiednio dbać, by rosły silne i zdrowe. Każdy zdaje sobie sprawę, że niezbędna do życia roślin jest woda. Jak się jednak okazuje, nie tylko nią można podlewać rośliny. Dobrze sprawdzi się też płynny nawóz z drożdży!

Jak przyrządzić nawóz z drożdży?

Do przygotowania płynnego nawozu wystarczy nam kostka drożdży oraz ciepła wody. Należy jednak pamiętać, że drożdże muszą być świeże. Drożdże trzeba rozpuścić w około 10 litrach ciepłej wody. Można wykorzystać do tego np. wiadro. Najlepsze będzie takie, które ma specjalny dzióbek. Ułatwi to podlewanie roślin i nie trzeba będzie przelewać nawozu. Po rozpuszczeniu drożdży mieszankę należy odstawić w bezpieczne miejsce na około 1 godzinę. Po upływie tego czasu nawóz jest gotowy do użycia.

W jakim celu i kiedy stosuje się nawóz z drożdży?

Przede wszystkim dzięki nawozowi roślinom znacznie łatwiej jest pobierać wodę i składniki pokarmowe z podłoża. Nawóz wzmacnia też bryłę korzeniową.
Dzięki temu rosną znacznie bujniejsze i silniejsze, rzadziej też dotykają ich choroby roślinne.
Ze względu na swoją naturalność nawóz nie jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych.
Co więcej, jest to jak najbardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nie została zastosowana żadna chemia.

Nawóz można stosować w ciągu całego roku. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością podlewania. Optymalna przerwa powinna wynosić około dwóch tygodni.
Najlepiej jest nawozić rośliny w okresie ich wzrostu oraz w najbardziej ciepłe dni, czyli na przełomie wiosny i lata.

nawóz z drożdży  Jakie rośliny podlewać drożdżami

Rośliny lubiące nawóz z drożdży

Drożdże niewykorzystane w kuchni świetnie sprawdzą się do podlewania warzyw. Nawóz lubią, chociażby pomidory, czy ogórki. Podlewając je mieszanką wody z drożdżami można mieć pewność, że warzywo będzie się nadawało do jedzenia w każdej chwili i nie trzeba będzie czekać, aż chemiczne opryski przestaną być dla nas zagrożenia.

Z całą pewnością nawóz można stosować też podczas dbania o krzewy i drzewa owocowe. Takie działanie nie tylko pozwoli na wzmocnienie, ale również będzie stanowiło ochronę przed szkodnikami. Prawda jest taka, że drzewa i krzewy owocowe są na nie bardzo podatne.
Dodatkowo nawóz z drożdży świetnie się sprawdza do roślin ozdobnych i kwiatów doniczkowych, które zdobią nasze parapety. Jeżeli drożdże nie sfermentowały, można nawozu dodać także do kompostownika. Wzbogaci to jego mikroflorę i będzie można nim nawozić inne rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *