Kwiat gwiazda betlejemska – czy jest trująca? Co warto o niej wiedzieć?

Gwiazda betlejemska, inaczej poinsecja czy wilczomlecz nadobny, jest znaną każdemu bożonarodzeniową ozdobą. W dniu Wigilii gości na naszych stołach jako nieodzowny element dekoracyjny. Kwiat ten kojarzy się przede wszystkim z czerwonymi lub białymi listkami, które razem wzięte tworzą kształt gwiazdy. Jednak roślina ta występuje również w kolorach różowych czy pomarańczowych, a dodatkowo posiada 100 różnych odmian.

Legendarne pochodzenie gwiazdy betlejemskiej

Kwiat gwiazda betlejemska pochodzi z rejonu Ameryki Środkowej. Według legendy została ona przez Azteków nazwana płonącym kwiatem. Krwisty kolor rośliny miał pochodzić od pękniętego serca bogini, która za mocno kochała. Istnieje również legenda tłumacząca pochodzenie nazwy, jaką znamy, czyli po prostu, Gwiazda Betlejemska. Pewnej wigilijnej nocy meksykańska dziewczyna postanowiła złożyć dzieciątku Jezus podarunek, niestety nie miała nic wyjątkowego, więc stworzyła bukiet z chwastów, które znalazła. Nie były one zjawiskowe, jednak to było jedyne, co miała. Gdy meksykanka weszła do kaplicy, ku jej zdziwieniu, roślina rozkwitła, zamieniając się w piękny czerwony bukiet.

Czy kwiat gwiazda betlejemska jest trująca?

Szukając wiadomości na temat gwiazdy betlejemskiej, możemy spotkać się z informacją, mówiącą o toksycznych właściwościach tej rośliny. Czy naprawdę jest ona trująca? Prawdą jest, że sok mleczny wypływający z jej pędów ma w sobie toksyczne substancje, jednak nie są one wielce zagrażające dla naszego zdrowia. Co ciekawe w Ameryce Południowej sok z poinsecji znalazł lecznicze zastosowanie w leczeniu zmian skórnych czy jako środek przeciwbólowy. Posiada również właściwości przyspieszające wymioty. Warto jednak podczas dłuższej pracy z rośliną założyć rękawice ochronne.

poisencja czy jest trująca

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- co warto wiedzieć

Jeżeli zdecydujemy się na gwiazdę betlejemską, upewnijmy się, że kupujemy roślinę, która jest zdrowa i przebywa w dobrych warunkach. Nie lubi ona przeciągu oraz zbyt mokrej, czy za suchej ziemi. W momencie zakupu powinna mieć zielone liście i żółto-zielone pączki kwiatowe pomiędzy kolorowymi przylistkami. W domu natomiast postawmy ją w dobrze nasłonecznionym miejscu. Starajmy się podlewać regularnie, ale nie przelewać. Wystarczy mała ilość wody co drugi dzień. Idealna temperatura dla Gwiazdy Betlejemskiej to od 15℃ do 22℃. Pamiętajmy, by nie trzymać jej w przeciągu, ta meksykańska roślina w okresie zimowym bardzo lubi ciepło. 

Wilczomlecz nadobny jest wyjątkową i bezpieczną rośliną, która z powodzeniem pięknie ozdobi nasz dom w okresie zimowym oraz doda świątecznego nastroju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *