Kiedy sadzić kwiaty na balkonie by nie zmarzły? Podpowiadamy

Wiele osób mieszkających w bloku szczególnie docenia potęgę balkonu. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że jest to miejsce, które nie tylko łączy domowników z przyrodą, ale również jest miejscem sprzyjającym spędzaniu czasu. Dlatego domownicy skrupulatnie podchodzą do aranżacji tego miejsca, szczególnie uwzględniając różnego rodzaju roślinność. Jak o nią dbać i na jakie gatunki postawić? Odpowiedź znajdziesz w poniższym materiale!

Przygotowanie balkonu i wybór odpowiednich gatunków kwiatów 

Wiosna jest czasem, kiedy przyroda budzi się do życia po zimie, ale również to idealny moment na przygotowanie balkonu do sadzenia kwiatów. Niektórzy od razu mają ochotę posadzić kwiaty w doniczkach, by móc w pełni cieszyć się tym okresem. Warto w pierwszej kolejności jednak oczyścić miejsce z niepotrzebnych odpadów oraz zeszłorocznych roślin, tak by przygotować miejsce do pracy oraz sadzenia nowych roślin. Należy również sprawdzić czy posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia i asortyment.

Dopiero po wykonaniu tych czynności zabieramy się za wybór roślinności, zwracając szczególną uwagę na ich odporność na temperatury otoczenia. Sadzenie większości gatunków kwiatów zaczyna się w kwietniu, istnieją jednak takie, które z powodzeniem można sadzić już w marcu. Wysokie różnice temperatur oraz niedostateczna ilość nasłonecznienia dla niektórych kwiatów będą destrukcyjne. Przed podjęciem decyzji o doborze gatunków kwiatów warto postawić na te ze sprawdzonych źródeł, ważna będzie również wiedza z zakresu ich pielęgnacji, tak móc cieszyć się piękną roślinnością przez całe lato!

kiedy sadzić kwiaty na balkonie

Gatunki roślin a pory sadzenia 

Do tych kwiatów, które można sadzić już w marcu należą: stokrotki, bratki, dzwonki, prymulki, a także niektóre cebulki żonkili czy hiacyntów. W kwietniu idealnie sprawdzą się sadzonki: czarnuszki, chabru, nagietka, godencji, groszku pachnącego, maciejki, słonecznika oraz nasturcji. Można w tym miesiącu posadzić kwiaty jednoroczne, które będą zdobiły balkon i cieszyły oczy przez cały rok. Więcej ciepła i nasłonecznienia potrzebują takie kwiaty jak: aksamitki, żeniszki, pelargonie, petunie, begonie, fuksje, surfinie. Decydując się na różnorodną roślinność doniczkową na balkon, stajemy w obliczu kilku ważnych wyborów. Warto zadbać by ten proces był skrupulatnie przemyślany począwszy od planu na zagospodarowanie przestrzeni balkonu po wybór odpowiednich gatunków roślin, kończąc na pielęgnacji. Pozwoli to cieszyć się z pięknej aranżacji balkonu, ale również da poczucie satysfakcji domownikom. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *