Skrzydłokwiat – charakterystyka. Jak pielęgnować skrzydłokwiaty?

Skrzydłokwiat – charakterystyka rośliny

Skrzydłokwiaty należą do roślin doniczkowych. Ich ciemna zieleń błyszczących liści wyjątkowo ciekawie komponuje się ze śnieżną bielą kwiatu, który posiada niezwykle oryginalną budowę. Kwiaty tej rośliny są bardzo trwałe i mogą ją zdobić przez okres wielu miesięcy. Zwłaszcza latem można liczyć na długi okres sycenia oczu tym pięknym wytworem rośliny. Ale posiada ona też inne zalety. Ma właściwości oczyszczające pomieszczenia mieszkalne z toksycznych substancji wydzielanych przez wykładziny, meble czy plastikowe obudowy sprzętów domowych.

Jak pielęgnować skrzydłokwiaty, by rosły zdrowo?

Jak należy pielęgnować skrzydłokwiaty? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że roślina ta lubi wilgoć. Odpowiednim działaniem będzie zatem jej zraszanie. Aby zapewnić odpowiednią ilość wilgoci, warto postawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i zalać je wodą. Można też, zamiast kamieni wyłożyć podstawkę wilgotnym torfem. W okresie letnim roślinę trzeba podlewać dwa lub trzy razy na tydzień. W okresie zimowym raz lub dwa razy tygodniowo. Jeśli chodzi o nawożenie, to musimy uważać, by nie stosować zbyt silnych środków. Podczas kwitnienia nawozimy skrzydłokwiaty co dwa tygodnie. W zakres pielęgnacji tej rośliny wchodzi też czyszczenie liści z kurzu, by umożliwić jej prawidłowe oddychanie.

Jak pielęgnować skrzydłokwiaty

Przesadzanie i odpowiednie nawadnianie

Skrzydłokwiaty trzeba przesadzać raz w roku. Najlepiej robić to wiosną. W tym celu należy roślinę wyjąć z doniczki i dobrze oczyścić jej korzenie ze starej ziemi. Jeśli roślina jest silnie rozrośnięta, trzeba byłoby ją rozdzielić poprzez podział bryły korzeniowej. W ten sposób powstałe sadzonki musimy umieścić w doniczkach o żyznym podłożu i trzymać w cieniu o temperaturze powietrza 21 stopni Celsjusza. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, pielęgnując skrzydłokwiaty? Jeśli będzie coś nie tak, sama roślina nam o tym powie. Jej zwiędnięte liście wskażą na zbyt małą ilość wody w ziemi. Najlepiej w takiej sytuacji zanurzyć doniczkę z rośliną w wodzie i poczekać, aż dobrze się nawodni. Jeśli liście bledną, to znak, że trzeba ją przestawić w miejsce bardziej zacienione.

Odmiany skrzydłokwiatów

Warto jeszcze wspomnieć o odmianach skrzydłokwiatów. Na rynku istnieje wiele ciekawych pozycji tej pięknej i dekoracyjnej rośliny. Na przykład odmiana „domino” jest szczególnie atrakcyjna, gdyż posiada białe kwiaty, a przy tym różnobarwne liście. Ciekawe są też odmiany miniaturowe. Ich wysokość nie przekracza 30 centymetrów. Natomiast na drugim biegunie znajduje się „Manua Loa”, która może osiągnąć nawet 1 metr wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *