Storczyk – jak pielęgnować, jak przesadzać i co zrobić, gdy storczyk nie kwitnie

Istnieje przekonanie, że storczyki należą do grupy roślin, które są wyjątkowo wymagające w pielęgnacji. Stąd często wynika opór przed ich kupowaniem, w obawie, że osoba obdarowana nie poradzi sobie z ich przechowywaniem. Tymczasem tylko nieliczna grupa gatunków storczyków odpowiada tej teorii, istnieją takie, które naprawdę nie sprawiają kłopotu i wystarczy podstawowa wiedza o hodowli roślin, by sprostać ich wymaganiom. 

Domowa pielęgnacja storczyka

Aby storczyk uprzyjemniał nam codzienność, trzeba spełnić jednak kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim roślina musi otrzymać właściwe podłoże. Powinno ono charakteryzować się wysokim stopniem chłonności oraz dobrze przepuszczać powietrze w kierunku korzeni. Aby nie musieć eksperymentować w tym zakresie, warto kupować gotową, optymalnie spreparowaną ziemię dla storczyków, można oczywiście też samodzielnie ją skomponować, potrzebna jest przekompostowana kora sosny, torf oraz ziemia liściasta. 

Kiedy i jak przesadzać storczyka ogrodowego? 

Storczyki ogrodowe przesadza się wyłącznie wczesną wiosną, właśnie wówczas roślina wypuszcza pierwsze pędy. Można wtedy przystępować do podziału rośliny. Sadzonki rozdziela się w taki sposób, by każda z nich posiadała co najmniej jeden pąk oraz zdrowy korzeń. Aby sadzonka prawidłowo wzrastała, należy podsypać ją ziemią pozyskaną z poprzedniego miejsca. Metoda ta powinna całkowicie wystarczyć, by cieszyć się w przyszłości kolejnymi kwiatami tej pięknej rośliny. 

jak przesadzić storczyka

Gdy storczyk nie chce zakwitnąć

Jeżeli pomimo wszelkich starań storczyk nie chce zakwitnąć, na to niepowodzenie może złożyć się kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest nieprawidłowy sposób podcinania rośliny lub w ogóle brak tej czynności. Kwiatostany storczyka, które uległy już przekwitnieniu powinno się przycinać cięciem nad trzecim pąkiem. Metoda ta wyzwala kwitnienie rośliny, istnieją jednak takie gatunki, które źle przycięte całkowicie zaprzestają kwitnienia. 

Ważnym czynnikiem dla prawidłowego kwitnienia storczyków jest temperatura otoczenia oraz intensywność oświetlenia. Storczyki powinno się hodować w temperaturze nieprzekraczającej 22°C. Zbyt niska temperatura otoczenia zahamuje kwitnienie rośliny. Kolejną przyczyną braku kwitnienia storczyków może być nieodpowiednio dobrany nawóz. Najlepiej nawozić je gotowymi preparatami, ściśle według zaleceń producenta. Zarówno niedobór nawozu jak i jego nadmiar zaszkodzą roślinie. Zwykle nawozi się je niewielką ilością nawozu 2-3 razy w tygodniu. Gotowy nawóz rozpuszcza się zwykle wodą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *