Jak ozdobić studnie kwiatami? Jakie rośliny wybrać i jak zaaranżować? Poradnik

Zadbana studnia może stanowić centralny punkt kompozycyjny ogrodu, przyciągając wzrok i wzbudzając zachwyt. Co jednak zrobić, jeśli nasza studnia nie zdobi, a szpeci, nie pasując kompletnie do otoczenia? Warto poświęcić nieco czasu na obsadzenie jej odpowiednio dobranymi roślinami. Kwiaty nie tylko nadadzą urody, ale pozwolą wtopić  konstrukcję studni w krajobraz ogrodu. Jak wybrać odpowiednie rośliny do obsadzenia studni i jak je zaaranżować dla jak najlepszego efektu? Nasz poradnik pomoże poradzić sobie z tym tematem!

Jak ozdobić studnię kwiatami? Porady ogólne

Decydując się na ozdobienie ogrodowej studni kwiatami, musimy zastanowić się nad rodzajem efektu, jaki chcemy uzyskać. Czy chcemy studnię zamaskować, czy raczej wyeksponować ją w interesujący sposób? Z jakiego materiału wykonana jest jej obudowa? Czy studnia znajduje się w miejscu nasłonecznionym, czy w cieniu?

Uwzględnienie tych elementów pozwoli dokonać optymalnego wyboru jeśli chodzi o gatunki roślin i ich aranżację. Warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • studnia z kamienną obudową stanowić może ciekawy element centralny ogródka skalnego,
  • studnie drewniane idealnie wpisują się w krajobraz ogrodów rustykalnych,
  • betonowe kręgi studni można najpierw okleić wybranym rodzajem kamienia, a dopiero w dalszej kolejności obsadzać roślinami,
  • jeśli studnia znajduje się w środku pustej przestrzeni, konieczne jest zaaranżowanie roślin nie tylko na samej obudowie i u podnóża studni, ale w odległości co najmniej 2 metrów od niej.
jakie kwiaty koło studni

Jakie rośliny wybrać do ozdobienia starej studni kamiennej?

Po pierwsze, wybierając rośliny uwzględnić należy poziom nasłonecznienia, warunki glebowe oraz okres kwitnienia roślin. Dobrze zdecydować się na gatunki kwitnące w różnych miesiącach, aby studnia stanowiła ozdobę przez większą część roku. Studnia kamienną może być centralnym punktem ogrodu skalnego. Poza sukulentami, takimi jak rozchodniki, idealnie sprawdzą się w takim przypadku również rośliny pnące, na przykład winobluszcz. Jego pędy, pnąc się po kamieniach obudowy, wtopią jej krawędzie w ogólną kompozycję ogrodu. U dołu studni warto posadzić niewysokie kwiaty kwitnące o różnych porach roku. Ciekawie wyglądać będą również rośliny okrywowe, posadzone w niewielkich skrzynkach umieszczonych na szczycie studni.  Kwitnące na fioletowo floksy sprawią, że brzegi studni pokryje kwiatowa kaskada.

Jak ozdobić kwiatami i zaaranżować studnie drewniane?

Studnia drewniana może być wdzięcznym elementem ogrodu w stylu rustykalnym. W takim przypadku do jej obsadzenia warto wykorzystać te same rośliny, które zostały wykorzystane do nasadzeń przy pergolach czy altanach. Sprawdzą się zarówno  kwitnące pnącza czy rośliny o różnej wysokości, kwitnące o różnych porach roku. Pięknie prezentować będą się pnące róże, urzekające barwą i zapachem, ale też malwy, astry czy rozmaite odmiany ozdobnych traw.

Jeśli studnia znajduje się w miejscu zacienionym, idealnym rozwiązaniem będą nasadzenia z funkii o dużych, ciemnozielonych liściach i fioletowych kwiatach. Można również wykorzystać kompozycję różnej wysokości iglaków czy krzewów i krzewinek ozdobnych.

Niezależnie od tego, jaką studnię posiadamy w swoim ogrodzie, warto zadbać o jej kwiatową oprawę. Aranżacje roślinne pozwalają wtopić studnię w krajobraz i uczynić z niej prawdziwą ozdobę otoczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *