Ogródek skalny, nazywamy najczęściej skalniakiem, może stanowić interesujące uzupełnienie otoczenia domu. Właściwie przygotowany nada charakteru działce, urozmaici taras, a w wersji mini stanie się ozdobą balkonu. Jak przygotować skalniak i jakie rośliny wybrać, aby cieszyć się spektakularnym efektem?
Jak wybrać odpowiednie miejsce na skalniak?
Wybierając miejsce na zorganizowanie skalniaka warto pamiętać, że ma on nawiązywać do naturalnie występujących górskich krajobrazów. Zarówno samo miejsce, jak i rośliny, mają sprawiać wrażenie naturalności. Nie uda się stworzyć ogródka skalnego na zupełnie płaskiej przestrzeni, na środku działki. Idealnym miejscem na jego założenie będą wszelkie naturalne skarpy i nasypy, ale również schody przy tarasach czy specjalnie zbudowane podesty.
W wersji miniaturowej, skalniak założyć można nawet w kilku donicach, o różnej wielkości i wysokości, zaaranżowanych w interesującą całość. Ważne, aby wybierać materiały naturalne – kamień skalniaka dobrze komponować będzie się z drewnem. Jeśli zamierzamy wykorzystać elementy z tworzyw sztucznych, takie jak stare opony, warto je odpowiednio przygotować. Pomalowane w kolorach ziemi lub oklejone drobnymi kamykami idealnie wpiszą się w estetykę skalnego ogródka.
Dobrze, jeśli uda się znaleźć miejsce nasłonecznione. Rośliny wybierane na skalniak czują się najlepiej na nasłonecznionych zboczach. Jeśli dysponujemy jedynie miejscem zacienionym, możliwości doboru odpowiednich roślin będą nieco mniejsze.
Jak przygotować podłoże na skalniak?
Rośliny wybierane na skalniak to odmiany występujące naturalnie na niezbyt zasobnych glebach górskich. Nie mają więc specjalnych wymagań jeśli chodzi o żyzność czy nawodnienie. Idealne będą gleby piaszczyste czy żwirki, z niezbyt grubą warstwą ziemi próchnicowej. Sukulenty rosną najlepiej na glebach przepuszczalnych, nie zatrzymujących zbyt wiele wilgoci.
Jakie kamienie na skalniak wybrać?
Wybór kamieni na skalniak powinien być bardzo przemyślany. Kamienie stanowią bowiem podstawowy element konstrukcji skalniaka, decydując o jego charakterze. Warto wybrać kilka większych kawałków skał i wokół nich skomponować rośliny. Wybór jest ogromy – granity, łupki, piaskowce… Kamienie polne mają co prawda pH korzystne dla większości roślin, jednak ich zaokrąglone brzegi nie tworzą przekonujących kompozycji górskich. Decydując się na kamień polny warto wybierać więc okazy o jak najmniej regularnych kształtach, najlepiej w jednym odcieniu. Pozwoli to zachować spójność tworzonej kompozycji.
Jakie rośliny posadzić na skalniaku?
Naturalnym wyborem w przypadku skalników są oczywiście rośliny płożące, takie jak rozchodniki, pozwalające uzyskać naturalny charakter alpejskiej łąki we własnym ogrodzie. Dzięki mnogości odmian barwnych, rozchodniki stwarzają wiele możliwości kompozycyjnych. Do klasyki zalicza się również rośliny okrywowe, takie jak floksy, o widowiskowych fioletowych kwiatach. Dobrym pomysłem będą także niskie krzewinki, między innymi janowiec skrzydlaty, wiosną okrywający się jaskrawożółtymi kwiatostanami czy zimozielony barwinek o delikatnych, niebieskich kwiatkach. Szarotki alpejskie sprawią, że skalniak nabierze wyjątkowego charakteru. Możliwości jest wiele – warto wybierać rośliny kwitnące o różnych porach roku i o niewielkich wymaganiach glebowych. Jeśli obsadzimy nimi skarpę o odpowiednim poziomie nasłonecznienia, kwitnące przez cały okres wegetacji gatunki roślin sprawią, że skalniak będzie ozdobą ogrodu przez wiele miesięcy.