Warzywa kupowane w sklepie często budzą nieufność. Jeśli są za małe, nie są zbyt atrakcyjne, ale z kolei te duże i dorodne mogą świadczyć o przesadnym nawożeniu i tym samym, zamiast stać się źródłem witamin, stają się niezdrowe. Często są również importowane, nie wiemy jak są przechowywane i transportowane. Znacznie pewniejszy jest zakup świeżych warzyw na rynku, ale trzeba się na niego wybrać, a także niezbyt długo i odpowiednio przechowywać. Nic więc dziwnego, że marzenie o własnym ogródku z warzywami coraz częściej kiełkuje w głowach wielu z nas.
Co trzeba wiedzieć o uprawie warzyw, zanim stworzymy własny ogródek?
Patrząc na piękne ogródki warzywne odnosi się wrażenie, że uprawa własnych roślin nie jest taka trudna. Jest jednak szereg różnych ważnych spraw, o których trzeba wiedzieć, zanim się zacznie planować swój własny warzywniak. Istotne jest przede wszystkim miejsce – warzywa potrzebują światła, dlatego warto wybrać to nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Funkcjonalna będzie również taka lokalizacja, gdzie bez problemu będzie można pociągnąć wąż do podlewania w okresie suszy. Oprócz tego, kluczowe jest zaplanowanie uprawy na odpowiedniej glebie. Warzywa świetnie rosną w tej nieco wilgotnej i szybko nagrzewającej się, o neutralnym odczynie, uprzednio spulchnionej. Ważne jest również rozmieszczenie roślin, by te wyższe nie zacieniały tych niższych, przyczyniając się do ich słabszego wzrostu oraz nie zabierały im wody.
Jak prawidłowo sadzić warzywa?
Aby cieszyć się pięknymi, dorodnymi warzywami na swoim stole, należy prawidłowo zabrać się do ich posadzenia. Tworzenie własnego ogródka warzywnego należy rozpocząć od wytyczenia grządek. Warto zadbać o odpowiednie odległości, by mieć łatwy dostęp do roślin przy ich pielęgnacji, a także odpowiedni odstęp między roślinami, by dać im miejsce na swobodne rośnięcie. Rozmieszczenie warzyw również jest bardzo ważne. Niektóre rośliny stymulują wzrost innych lub chronią je przed szkodnikami, inne wpływają na siebie negatywnie, uniemożliwiając wzrost. Najlepiej na początek wybrać warzywa niezbyt wymagające, jak cebula, rzodkiewka, koperek, sałata czy pietruszka. Warzywa te nie potrzebują wiele czasu, żeby wyrosnąć, co motywuje do dalszej przygody z własnym ogródkiem warzywnym oraz zaopatrzy nas w podstawowe jarzyny.
Dlaczego czas wysiewu warzyw jest tak istotny?
Aby stworzyć własny ogródek warzywny i cieszyć się jego plonami, należy dokładnie zapoznać się z tym, kiedy dane warzywa wysiać. Niektóre z nich lubią ciepło i wysianie ich zbyt wcześnie powoduje ich zmarznięcie. Innym nie przeszkadzają niskie temperatury i z powodzeniem można je posiać już na przełomie lutego/marca. Aby przyspieszyć uprawy, można przygotować rozsady w domu, w skrzynkach lub w szklarniach. Wówczas, kiedy już nie zagrożą im przymrozki, będzie można bezpiecznie wysadzić je do gleby.